Целта на анализа е да представи основна рамка за пазарните очаквания за следващата седмица.
На практика, системата е алгоритъм за изготвяне на анализ, чиято цел е да бъде безпристрастен. Елементите на системата са:
Основен преглед от отминалата седмица
Определяне на общия пазарен сентимент
Определяне на относителната стойност
Volume модели на дневна и седмична база
Определяне на седмичен Watch List
Основен момент през седмицата беше, че цените на суровините, изразени чрез Bloomberg Commodity Spot Index (проследява 24 стоки) се повишиха до най-високо си ниво от 13 месеца.
Източник: Bloomberg, The Kobeissi Letter
Тези факти са важни, защото те индикират подновяване на инфлационния тренд, а оттам и бъдещето ниво на лихвените проценти. Те от своя страна влияят на всички класове активи, включително и на т. нар. стокови валути като AUD и NZD, както ще видим по – долу.
За определяне на седмичния сентимент ще използваме подхода на американския инвеститор и автор Тома Хантea, чрез използване на ETF-и.
Системата е подходяща за краткосрочен и средносрочен трейдинг, но не и за т. нар. скалпинг.
Пазара е в risk on (позитивно) състояние, когато 5–дневната възвращаемост на DBB (Invesco DB Base Metals Fund, тъмно синя крива) е над тази на UUP (Invesco DB US Dollar Index Fund, оранжева крива) и едновременно с това XLY (Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund, жълта крива ) e над XLP (Consumer Staples Select Sector SPDR Fund, светлосиня крива). При risk off (негативна) ситуация, обратните условия трябва да са валидни.
Към момента (21 май 2024 г.), сме в risk on състояние, като е препоръчително системата да се следи ежедневно.
Източник: tradingview.com
Също така, 77 % от компаниите в индекса S&P 500 се търгуват над 200 – дневната си плъзгаща средна, което е едно от най -високите нива през последните две години.
Източник: barchart.com
Основни събития за 20.05.2024-24.05.2024:
За целта, трябва валутите да се котират към една обща база, която е достатъчно адекватна за определяне на тяхната относителна стойност в реално време. Тази роля е особено подходяща за златото, защото то се приема навсякъде по света, доказало ролята си на твърди пари и е устояло теста на най - различни исторически превратности.
Относителната стойност на основните валути се вижда много добре, чрез процентното представяне (дясна скала на графиката) за последния един месец на посочените инструменти срещу златото.
Източник: tradingview.com
Най – добре представящите се валути са AUD (лилава крива) и NZD (зелена крива), а най - слабите са JPY и USD (изразена чрез доларовия индекс DXY, тъмносиня крива). До голяма степен изминалия месечен тренд определя и представянето през изминалата седмица.
От гледна точка на обемите на фючърсния пазар CME, японската йена регистрира силен ръст на обема на седмична (в края на април) и дневна база (15 май), което при курса USD/JPY се показва като зона на съпротива около 156.00. Тези условия са потвърдени от бича дивергенция на фючърса на йената с индикатора Ultimate Oscillator на седмична база.
Източник: tradingview.com
При фючърса на CHF има непотвърден модел за меча дивергенция с индикатора Ultimate Oscillator и увеличен обем на дневна база, което би могло да означава на продължаване на възходящия тренд при USD/CHF.
Източник: tradingview.com
При AUD/USD ключово е нивото 0.6650, което беше пробито със силен обем на фючърсния пазар.
Източник: tradingview.com
При NZD/USD ситуацията е подобна, като ключово е нивото 0.6050, което също беше пробито със силен обем.
На базата на горния анализ основен фокус за идната седмица остават т. нар. commodity валути – AUD, NZD, CAD, частично GBP.